Wyzwaniem jakie stawia osobom wierzącym współczesna kultura jest bycie świadomymi uczniami Jezusa. Celem szkoły wiary jest pomoc wierzącym w umocnieniu korzenni wary oraz dodanie odwagi do bycia uczniami – misjonarzami w środowiskach życia i pracy.
W proroczej wizji wyraził to już w roku 1969 ks. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI:
Przyszłość Kościoła może wyrosnąć i wyrośnie z tych, których korzenie są głębokie i którzy żyją z czystej pełni swojej wiary. Nie wyrośnie z tych, którzy dostosowują się jedynie do mijającej chwili ani z tych, którzy tylko krytykują innych i zakładają, że sami są nieomylnymi prętami mierniczymi; nie wyrośnie z tych, którzy podejmują łatwiejszą drogę, którzy unikają pasji wiary, twierdząc, że wszystko co stawia im wymagania, co ich uraża i zmusza ich do poświęcenia siebie jest nieprawdziwe i nieaktualne, despotyczne i legalistyczne.
Na zakończenie Wielkiego Jubileuszu 2000 św. Jan Paweł II wskazał katolikom drogę nowe tysiąclecie. Liście apostolskim „Novo millenio ineunte” daje nam taką radę:
Wielokrotnie w minionych latach przypominałem wezwanie do nowej ewangelizacji. Ponawiam je i teraz, pragnąc przede wszystkim wskazać, że musimy na nowo rozniecić w sobie pierwotną gorliwość i pozwolić, aby udzielił się nam zapał apostolskiego przepowiadania, jakie wzięło początek z Pięćdziesiątnicy. Powinniśmy wzbudzić w sobie płomiennego ducha św. Pawła, który wołał: «Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii» (1 Kor 9, 16) (n. 40).
W bulli „Spes non confundit” ogłaszającej Jubileusz 2024 papież Franciszek pisze:
Niech świadectwo wiary będzie w świecie zaczynem prawdziwej nadziei, głoszeniem nowych niebios i nowej ziemi (por. 2 P 3, 13), gdzie możemy mieszkać w sprawiedliwości i zgodzie między narodami, dążąc do wypełnienia obietnicy Pana.
Pozwólmy, by od teraz pociągnęła nas nadzieja i pozwólmy, by przez nas stała się zaraźliwa dla tych, którzy jej pragną. Niech nasze życie mówi im: „Ufaj Panu, bądź mężny, niech się twe serce umocni, ufaj Panu!” (Ps 27, 14). Niech moc nadziei wypełnia naszą teraźniejszość, w ufnym oczekiwaniu na powrót Pana Jezusa Chrystusa, któremu niech będzie cześć i chwała teraz i na przyszłe wieki.
Szkoła składa się z kilku modułów.
Katecheza
Nauczania na temat fundamentów wiary raz w miesiącu oraz praca osobista pomiędzy katechezami.
Mała grupa
Spotkania w małych grupach (dwa razy w miesiącu. W czasie spotkań rozważamy Ewangelię najbliższej niedzieli, dzielimy się doświadczeniem wiary oraz wspieramy się wzajemnie modlitwą.
Msza święta i adoracja Najświętszego Sakramentu
Raz w miesiącu wspólna Msza święta oraz adoracja Najświętszego Sakramentu dla wszystkich uczestników szkoły.
Kursy dodatkowe
Kurs Nowe Życie, Kurs Emaus, Seminarium uzdrowienia wewnętrznego (w zależności od potrzeb uczestników szkoły).
Udział w szkole jest bezpłatny. W zależności od wysokości kosztów organizacyjnych udział w kursach dodatkowych jest płatny.
Szkołę prowadzi wspólnota redemptorystów przy kościele św. Benona w Warszawie oraz Wspólnota Sursum Corda. Koordynatorem jest o. Paweł Drobot CSsR.
W celu organizacji Szkoły Żywej Wiary uczestnicy proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Po wysłaniu formularza skontaktuje się z Tobą koordynator. Przyjęcie do szkoły następuje na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej z koorydantorem.
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 września 2024.